تعویض و تعمیر لولای در و پنجره فلزی

  1. صفحه اصلی
  2. /
  3. تعویض و تعمیر لولای در و پنجره فلزی

تعمیر و تعویض لولای در و پنجره چیزی است که گاهی به آن نیاز پیدا می‌کنیم.

لولا بخش مهمی از یراق‌آلات است که در ساخت درب و پنجره‌های مختلف استفاده می‌شود. نوع لولا که در ساخت در و پنجره‌های آلومینیومی، چوبی یا آهنی به کار می‌رود متفاوت است و بسته به جنس در یا پنجره می‌بایست از لولای متناسب با آن استفاده کرد.

تعمیر لولای در

لولای فلزی (آهنی) ممکن است به دلایل مختلفی آسیب دیده و با مشکل روبرو شود. گاهی این آسیب‌ها باعث خرابی کلی بازشو نمی‌شوند، اما استفاده از آن را بسیار مشکل می‌کنند. اما گاهی نیز استفاده از در یا پنجره غیرممکن می‌شود.

 

تعویض لولای در

دلایل خرابی لولای در و پنجره

این قطعات ممکن است به دلایل مختلفی ایراد پیدا کنند. عدم انتخاب مناسب لولا در زمان ساخت در و پنجره از جمله دلایل این موضوع است.

لولاها سایزهای متفاوتی دارند که باید بسته به وزن در یا پنجره نوع مناسبی از آن‌ها انتخاب شود. همچنین این لولاها مدل‌های متنوعی نیز دارند که باید برای پنجره، در، درب پارکینگ یا درب منزل به تناسب انتخاب  می‌شوند.

عدم استفاده مناسب هم دلیل مهم دیگری است که باعث خرابی لولا می‌شود. عدم روغن‌کاری، آویزان کردن وسایل بسیار سنگین به پنجره باز، آویزان شدن کودکان (!) و این گونه موارد از دلایل نیاز به تعمیر این قطعه است.

نحوه تعویض لولای زنگ زده در

اصططاک قطعات با یکدیگر هم می‌تواند باعث خرابی شود.

همچنین در و پنجره رو به خیابان می‌توانند بر اثر باران یا دیگر عوامل طبیعی با خوردگی و زنگ‌زدگی مواجه شوند که این موضوع به این قطعات هم آسیب می‌زند و بنابراین، لازم است نسبت به تعویض آن‌ها اقدام شود.

روش حفاظت از لولا

بهترین روش برای حفاظت از لولاها روغن‌کاری منظم آن‌ها است. به‌ویژه که این کار صدای ناخواسته در هنگام باز و بسته شدن در و پنجره را هم از بین می‌برد و استفاده از آن‌ها را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

در هنگام روغن‌کاری پس از این که مقداری روغن به لولا تزریق کردید، در یا پنجره را باز و بسته کنید و دوباره این کار را تکرار کنید. از مقدار کمتر روغن شروع کنید و به تدریج بیشتر کنید تا نیازی به پاک کردن روغن‌های اضافه نباشد.

اگر روغن مخصوص این کار را پیدا نکردید می‌توانید از روغن های دیگر و حتی روغن آشپزی هم استفاده کنید. اما ممکن است بازدهی لازم را نداشته باشد. گاهی در هنگام روغن‌کاری لازم است که در یا پنجره را از چارچوب خارج کنید تا هم لولا را تمیز کنید و هم روغن‌کاری را بهتر انجام دهید.

تعمیر و تعویض لولای درب و پنجره آهنی

معمولاً این قطعات به جای تعمیر تعویض می‌شوند. تعویض لولا به سادگی توسط جوشکار انجام می‌شود.

آهنگر پس از فرزکاری و جدا کردن لولای قبلی، قطعه جدید را جایگزین می‌نماید. در هنگام تعویض قطعه، جوشکار باید مراقب باشد تا درب دقیقاً در وضعیت درست خود قرار گرفته باشد، در غیر این صورت باز و بسته شدن آن دشوار شده و به سادگی انجام نمی‌پذیرد.

استفاده از لولای مناسب با کیفیت بالا نیز نکته دیگری است که آهنگر باید به آن دقت کند تا دوباره با خرابی قطعه روبرو نشوید.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonبا ما تماس بگیرید